Ndërlidhjet

Serbi: Kuvendi miraton qeverinë


Parlamenti i Serbisë ka miratuar qeverinë e re, e cila është koalicion mes demokratëve pro evropianë të Tadiçit dhe socialistëve, që kohë më parë ishte partia e Millosheviçit.

Ekonomisti Mirko Cvetkovic është kryeministri i ri i Serbisë.

Në fjalën e tij të djeshme para kuvendit Cvetkoviq përsëriti se do ketë përparësi integrimin në BE, bashkëpunimin me Rusinë dhe përmirësimin e raporteve me SHBA-në.

Cvetkoviq theksoi se partitë në koalicion nuk do ta njohin kurrë Kosovën.
XS
SM
MD
LG