Ndërlidhjet

G8: Të zvogëlohet me 50% lëshimi i CO2


Shtatë vendet më të industrializuara të botës plus Rusinë kanë rënë dakord të zvogëlojnë me 50% lëshimin e dioksidit të karbonit në ajër deri në vitin 2050.

Lajmi u bë publik nga kryeminsitri japonez, që është dhe mikpritësi i tkaimit të G8-ës, pas bisedimeve që vazhduan gjithë natën.

Fukuda tha se G8-a i bën thirrje të gjitha vendeve të përcaktojnë synime afatmesme lidhur me zvogëlimin e sasisë së dioksidit të karbonit në ajër.

Ngrohja globale është tema kryesore në ditën e dytë të takimit të G8-ës.
XS
SM
MD
LG