Ndërlidhjet

Berlin: 100 milionë euro për Kosovën


Gjermania do të japë 100 milionë euro për Kosovën në konferencën e donatorëve që zhvillohet nesër.

Ministria e Jashtme e Gjermanisë njoftoi se Berlini është kontribuesi i dytë më i madh në Kosovë pas SHBA-ve.

Të njëjtat burime thanë se do kërkonin nga kryeministri hashim Thaçi të përqëndrohej në qeverisjen e mirë, ta bëjë zhvillimin e vendit përparësi të qeverisë së tij dhe të mbrojë pakicat.

Përveç ndihmës prej 100 milionë euro Gjermania kontribuon dhe në misionet ndërkombëtare në Kosovë si UNMIK-u dhe KFOR-i
XS
SM
MD
LG