Ndërlidhjet

Obama akuzon, reagojnë republikanët


Kandidati presidencial i Partisë Demokratike, Barak Obama, ka deklaruar se qeveria afgane e presidentit Karzai "nuk ka dalur nga bunkeri" për të rindërtuar vendin shaktërruar nga lufta. Obama gjithashtu ka thënë se administrata e presidentit Bush ka lejuar Al Kaedën dhe talibanët që të rigrupohen, duke bërë bartjen e forcave vitale të Shteteve të Bashkuara në Irak.
Komentet e Obamës kanë nxitur reagimin e republikanëve që e kanë akuzuar ate për ofendim të aleatit kryesor të Shteteve të Bashkuara në luftën kundër terorizmit.
XS
SM
MD
LG