Ndërlidhjet

Sarajevë: Dy viktima nga minat


Dy minapastrues kanë humbur jetën në Bosnjë, derisa punonin në një fushë të minuar që nga koha e luftës së viteve 1992-'95.

Shifrat zyrtare tregojnë për 220 mijë mina apo mjete të tjera që gjenden në territorin boshnjak ende të paaktivizuara.

Rreth 480 persona kanë humbur jetën nga minat në Bosnjë-Hercegovinë që nga viti 1996 dhe 1100 të tjerë janë plagosur.
XS
SM
MD
LG