Ndërlidhjet

Kartum: Punonjësit e KB-ve, të pasigurtë


Sudani ka hedhur poshtë aktakuzën e ngritur nga Gjykata Penale Ndërkombëtare ndaj presidentit sudanez Omar al Bashir. Al Bashir akuzohet për gjenocid në rajonin e Darfurit.

Ligjvënës sudanezë kanë deklaruar se punonjësit e Kombeve të Bashkuara nuk janë më të sigurtë në rajon.

Krei i OKB-së Ban Ki Moon ka kërkuar nga autoritetet sudaneze të garantojnë sigurinë e ekipit të tyre në terren dhe të lejohen të vazhdojnë punën në Darfur.
XS
SM
MD
LG