Ndërlidhjet

Izrael: U varrosën dy ushtarët e kthyer


Izraeli varrosi sot dy ushtarët, kufomat e të cilëve u dorëzuan dje nga lëvizja Hezbollah, gjatë shkëmbimit të të burgosurëve.

Kapja e dy ushtarëve nga vitin 2006 shkaktoi luftën një mujore ndërmjet Izraelit dhe lëvizjes shiite.

Në këmbim për kufomat e tyre, Izraeli ktheu pesë të burgosurë libanezë, të cilët u pritën si heronj në Liban. Izraeli poashtu dorëzoi edhe kufomat e 199 militantëve të vrarë, derisa po provonin në infiltroheshin në Izraelin verior.
XS
SM
MD
LG