Ndërlidhjet

Tbilisi: Steinmeier paraqet planin për paqe


Ministri i jashtëm gjerman, Frank-Walter Steinmeier, sot do të vizitoj rajonin Abkhazi në Gjeorgji dhe Rusinë në përpjekje për t'i ulur tensionet lidhur me rajonet separatiste Abkhazi dhe Osheti Jugore.

Në Tbilisi, ku arriti dje, zoti Steineier e paraiti planin prej tri fazash për paqe, që raportohet se përmbanë deklaratat e ndërsjella për jo dhunë, kthimin e refugjatëve gjeorgjianë në Abkhazi dhe ndihmë të jashtme për rikonstruktim.

Duket se të dy palët e involvuara në konflikt këtë plan e pritën me skepticizëm.
XS
SM
MD
LG