Ndërlidhjet

Solana: Presim përgjigjen e Iranit


Bashkësia ndërkombëtare ende po pret përgjigjen e Iranit lidhur me ofertën e cila i lejon Teheranit favore ekonomike në shkëmbim të pezullimit të programeve të pasurimit të uraniumit.

Kjo deklaratë e shefit të diplomacisë evropiane, Javier Solana u bë gjatë konferencës që po zhvillohet në Gjenevë.
Në konferencë po marrin pjesë përfaqësuesit e SHBA-ve, BE-së, Kinës, Rusisë, Francës, Britanisë dhe Gjermanisë si dhe delegacioni iranian.

Kjo është hera e parë që një diplomat amerikan merr pjesë në takime me palën iraniane.

Gjatë takimit kreu i delegacionit iranian, Saeed Xhalili hodhi poshtë mundësinë e pezullimit të programeve për pasurimin e uraniumit.
Kjo përbën ndryshim në qasjen e deri tashme të administratës Bush.
XS
SM
MD
LG