Ndërlidhjet

Çeçeni: Kritika ndaj ushtrisë ruse


Presidenti çeçen pro moskovit Ramazan Kadyrov i bëri thirrje ushtrisë ruse që të dorëzojë tokën dhe ndërtesat që i ka okupuar "pa bazë legale".

Agjencitë ruse të lajmeve e cituan atë të ketë thënë se "jo vetëm autoritetet civile, por edhe komanda ushtarake e njësiteve të vendosura në Çeçeni duhet të zbatojë ligjin".

Sipas të dhënave çeçene, ushtria ruse tani mban rreth 15 herë më shumë tokë se sa kishte në posedim gjatë sundimit sovjetik.

XS
SM
MD
LG