Ndërlidhjet

Rice mirëpret arrestimin e Karaxhiqit


Sekretarja amerikane e Shtetit Condoleezza Rice mirëpriti arrestimin e ish liderit të serbëve të Bosnjes Rodovan Karaxhiqit.

Rice tha se ky "është një hap i madh përpara për Serbinë dhe identitetin e saj evropian", por se shpreson që ky hap do të pasohet edhe me arrestimin e Ratko Mlladiqit.

Karaxhiq dhe Mlladiq akuzohen për gjenocid gjatë luftës në Bosnje, në vitet e '90-a.

XS
SM
MD
LG