Ndërlidhjet

Sarkozy e quan Obamën mik


Në kuadër të turneut të tij në Evropë, kandidati demokrat për president të ardhshëm të Shteteve të Bashkuara, Barack Obama, qëndron sot në Francë. Ai do të takohet me presidentin francez Nicholas Sarkozy dhe më pas udhëton drejt Londrës.

Sarkozy për të përditshmen franceze "Le Figaro" tha se e Obama është mik dhe me të është takuar më 2006 në Uashington. dhe e quajti Dje, ai iu drejtua qytetarëve në Berlin, ku bëri thirrje për ringjallje të aleancës ndërmjet amerikanëve dhe evropianëve, për të përballuar sfidat me të cilat përballet bota.

Rivali i tij, republikani John McCain e kritikoi Obamën për këtë fjalim. Ai tha se do të donte që të mbante fjalim në Gjermani si president i Shteteve të Bashkuara, jo si kandidat presidencial.

Presidenti aktual amerikan ka kërkua që pasardhësi i tij të ndjekë "agjednën e lirisë".
XS
SM
MD
LG