Ndërlidhjet

Al Maliki fton Papën në Irak


Kryeministri irakian ka ftuar Papa Benediktin e XVI-të të vizitojë Irakun. Lajmi bëhet i ditur nga Selia e Shenjtë.

Al Maliki dhe Papa zhvilluan një takim 20 minutësh në pushimoren verore të Atit të Shenjtë, ku biseduan për zhvillimet në Irak.

Aktualisht në këtë vend jeton një komunitet i krishterë që numëron 600 mijë njerëz, krahasuar me 1.2 milionë që llogariteshin para rrëzimit të Sadam Huseinit.
XS
SM
MD
LG