Ndërlidhjet

SHBA: Të ndryshohet strategjia ndaj Al Kaidës


Shtetet e Bashkuara duhet të ndryshojnë strategjinë kundër Al Kaidës, vlerësoi koorporata RAND, organizatë joqeveritare që shpesh punon për ushtrinë amerikane.

Sipas saj, bazimi i tanishëm i strategjisë tek forca ushtarake duhet të zhvendoset tek përdorimi më efikas i policisë dhe shërbimeve informative.

Organizata ka studiuar përfundimin e grupeve terroriste që nga viti 1968 dhe ka arritur në konkluzionin se vetëm shtatë përqind e tyre janë mundur ushtarakisht.
XS
SM
MD
LG