Ndërlidhjet

Irak: Ofensivë e re kundër Al Kaidës


Forcat amerikane dhe ato irakiane të sigurisë filluan ofensivë të re kundër Al Aidës në Irak.

Operacioni po zhvillohet në rajonin Diajla, për shkak të rëndësisë strategjike që ka kjo pjesë për sigurinë e kryeqytetit të vendit.

Ofensiva të ngjajshme janë zhvilluar më herët edhe në rajone të tjera të Irakut, të cilat vlerësohet se kanë ndikuar në rënien e numrit të sulmeve të kryengritësve.
XS
SM
MD
LG