Ndërlidhjet

7 serbë dënohen për krime lufte


Shtatë serbë u dënuan me burgim që varion nga 38 në 42 vite për masakrën e Srebrenicës.

Dënimet u shqiptuan nga Gjykata për krime të Luftës në Bosnjë.

Katër të akuzuar të tjerë, të përfshirë në të njëjtin proces dolën të pafajshëm.

Gjatë masakrës së Srebrenicës së vitit 1995 mbi 8000 burra dhe djem boshnjakë u masakruan nga forcat serbe.
XS
SM
MD
LG