Ndërlidhjet

HRW: Ditët e kriminelëve kanë marrë fund


Organizata Human Rights Watch tha se dorëzimi në Hagë i Radovan Karaxhiqit tregon se kanë marrë fund ditët "kur kriminelët e luftës dhe të akuzuarit për krime kundër njerëzit e gjenocid, mund të kalojnë të pa dënuar".

Organizata tha se ekstradimi i ish liderit të serbëve të Bosnjes në Tribunalin ndërkombëtar i dërgon mesazh edhe presidentit të Sudanit se nuk mund t'i shmanget drejtësisë.

Presidenti i Sudanit kohët e fundit është akuzuar për gjenocid në Darfur.
XS
SM
MD
LG