Ndërlidhjet

Erdogan zotohet për sistem laik në Turqi


Kryeministri Recep Erdogan u zotua se do të vazhdojë rrugën e laicizmit në Turqi, pasi Gjykata Kushtetuese vendosi sot që të mos nxjerr jashtë ligjit partinë e tij.

Më herët, Gjykata Kushtetuese refuzoi akuzat se Partia për Drejtësi dhe Zhvillim po minon sistemin laik shtetëror.

Erdogan tha se vendimi i Gjykatës do të "forcojë demokracinë dhe sundimin e ligjit në Turqi".
XS
SM
MD
LG