Ndërlidhjet

KS i OKB-së diskuton për Darfurin


Këshilli i Sigurimit i OKB-së pritet të votojë sot për të ardhmen e misionit ndërkombëtar në rajonin e Darfurit, në Sudan.

Sipas paralajmërimeve, Këshilli pritet të zgjas mandatin e forcës më të madhe paqëruajtëse të OKB-së dhe Unionit Afrikan, deri me 31 korrik 2009.

Në prag të takimit, aktivistë të njohur për paqe në Darfur, kritikuan bashkësinë ndërkombëtare për mosdërgimin e helikopterëve të nevojshëm për paqëruajtësit në atë rajon.
XS
SM
MD
LG