Ndërlidhjet

6 të vrarë në Osetinë Jugore


Qeveria e Gjeorgjisë dhe rajoni separatist i Osetisë Jugore janë përfshirë në akuza të ndërsjella për dhunën që gjatë 24 orëve të fundit ka lënë 6 të vdekur në Oseti.
Autoritetet e Osetisë thonë se të shtënat nga pozicionet e Gjeorgjisë ndaj qytetit Tsakinvili kanë vrarë 6 veta dhe plagosur disa të tjerë.
Presidenti i Osetisë, Eduard Kokoiti, ka sinjalizuar hakmarrje ndaj Gjeorgjisë.
Nga ana tjetër zyrtarët e Gjeorgjisë thonë se trupat gjeorgjiane u vunë nën zjarrin nga Osetia Jugore dhe se forcat e Gjeorgjisë janë kundërpërgjigjur
XS
SM
MD
LG