Ndërlidhjet

Kinë: U vranë 16 policë


Agjencia zyrtare kineze e lajmeve, Xinhua, raportoi se një grup i panjohur me një kamion ka goditur një patrullë kufitare sot herët në mëngjes dhe pastaj ka hedhur granata. Nga ky sulm u vranë 16 policë dhe janë plagosur 15 të tjerë.

Sulmi ndodhi para stacionit policor në vendin Kashi në provincën Sjinçjang.

Në këtë rajon, ka pasur kryengritje të shkallës më të ulët kundër pushtetit kinez, nga myslimanët lokalë, të njohur si Ujgurë.
XS
SM
MD
LG