Ndërlidhjet

Ebadi: Ligji për poligaminë, korrupsion moral


Fituesja e çmimit Nobel për Paqe, avokatja iraniane, Shirin Ebadi ka kritikuar ligjin e qeverisë që lehtëson poligaminë, apo martesën me më shumë se një grua.

Ligji i quajtur "për Mbrojtjen e familjes" do të sjellë korrupsion moral në shoqërinë iraniane, tha Ebadi.

Ebadi është mbrojtëse e të drejtave të njeriut dhe kritike e regjimit iranian.


XS
SM
MD
LG