Ndërlidhjet

Basbug, në krye të ushtrisë turke


Gjenerali Ilker Basbug është emëruar shef i shtabit të përgjithshëm të ushtrisë turke. Basbug, 63 vjeçar, i cili do të shërbejë në këtë post për dy vjet, njihet si mbrojtës i fuqishëm i shtetit laik në Turqi, avokat i bashkëpunimit të ngushtë me NATO-n si dhe është shprehur pro bashkëpunimit të ngushtë me Izraelin.

Zgjedhja e tij vjen në kohën kur raportet mes partisë në pushtet dhe mbështetësve të laicizmit në Turqi janë ashpërsuar.
XS
SM
MD
LG