Ndërlidhjet

Teksasi ekzekuton një vrasës meksikan


Shteti i Teksasit ka ekzekutuar një vrasës meksikan, përkundër apeleve ndërkombëtare për t'i falur jetën.

Ekzekutimi i Jose Ernesto Medellin e tërhoqi vëmendjen pasi ai pohonte se nuk i ishte lejuar të konsultohet me konsullatën meksikane për ndihmë legale pas arrestimit.

Medellin, 33 vjeç, u dënua për pjesëmarrje në një dhunim, rrahje dhe mbytje të dy vajzave të mitura.

XS
SM
MD
LG