Ndërlidhjet

Hiroshima përkujton bombën bërthamore


Qyteti japonez i Hiroshimës sot e shënon 63 vjetorin e sulmit të parë bërthamor në botë. Rreth 45 mijë njerëz, përfshirë kryeministrin Yasuo Fukuda, u tubuan në memorialin përkujtimor të viktimave.

Ata qëndruan në këmbë dhe u lutën në heshtje në orën 8.15, në çastin kur në vitin 1945 një bombë e vetme vrau më shumë se 140 mijë njerëz, dhe plagosi rëndë dhjetra mijëra të tjerë.

Japonia u dorëzua në Luftën e Dytë Botërore më 15 gusht.
XS
SM
MD
LG