Ndërlidhjet

Junta merr pushtetin në Mauritani


Ushtarakët në Mauritani rrëzuan nga pushteti qeverinë dhe njoftuan vendosjen e juntës stë udhëhequr nga kreu i gardës presidenciale.

Më herët, ushtarakët morën nën kontroll pallatin presidencial në kryeqytetin Naukçot dhe kapën presidentin Sidi Abdallahi.

Grusht shteti i ri ndodhi pasi zyrtarët ushtarakë ishin përjashtuar nga puna.

Vitin e kaluar në Mauritani u mbajtën zgjedhjet, dy vite pas grusht shtetit të kaluar në këtë vend afrikan.
XS
SM
MD
LG