Ndërlidhjet

Kabul: Protesta kundër arrestimeve amerikane


Më shumë se 200 persona protestuan në Afganistanin Lindor kundër arrestimeve të "njerëzve të pafajshëm" nga forcat e udhëhequra nga Shtetet e Bashkuara.

Shumica e protestuesve ishin klerikë islamikë dhe ata bllokuan rrugën ndërmjet qytetit Xhalalabad dhe kufirit me Pakistanin. Kërkesë kryesore ishte lirimi i një kleriku të arrestuar nga amerikanët, gjatë fundjavës.

Në krahinën Nangarhar ka shpeshë protesta kundër forcave të huaja ushtarake, të cilat luftojnë militantët talebanë.

XS
SM
MD
LG