Ndërlidhjet

10 vjetori i sulmeve në ambasadat e SHBA


Bota duhet të zgjidh krizat në Lindjen e Mesme dhe në Somali, ose ato do të shkaktojnë më shumë ekstremizëm, tha kryeministri i Kenisë Raila Odinga, në 10 vjetorin e sulmeve ndaj ambasadave amerikane në Keni dhe në Tanzani.

"Derisa të mos ofrojmë zgjidhje të drejta për krizat politike si ato në Lindjen e Mesme, ekstremistë të rinj do të krijohen" tha Odinga.

Në sulmet ndaj amabsadave amerikane patën humbur jetën rreth 200 persona, shumica prej të cilëve afrikanë.
XS
SM
MD
LG