Ndërlidhjet

Obama: Rusia ka cënuar sovranitetin e Gjeorgjisë


Kandidati presidencial amerikan, senatori demokrat Barack Obama e dënoi dhunën në Gjeorgji dhe kërkoi ndëprerje të menjëhershme të aksioneve të armatosura.

Ai tha se Shtetet e Bashkuara duhet të punojnë me Këshillin e Sigurimit të KB dhe organizmat tjerë ndërkombëtarë që konfliktit t'i jepet fund.

"Ajo që është e qartë është se Rusia e ka sulmuar dhe e ka cënuar sovranitetin e Gjeorgjisë. Integriteti territorial i Gjeorgjisë duhet të ruhet, dhe tash është koha për bisedime direkte mes palëve të ndryshme në emër të stabilitetit", deklaroi senatori Obama në qytetin San Diego të Kalifornisë,
XS
SM
MD
LG