Ndërlidhjet

Tbilisi: Parlamenti deklaroi gjendje lufte


Parlamenti i Gjeorgjisë e mbështeti kërkesën e presidentit Mikhail Saakashvili për shpalljen e gjendjes së luftës në gjithë vendin në 15 ditët e ardhshme.

Dekreti i jep presidentit kompetenca të posaçme dhe lejon mobilizimin e rezervistëve.

Vendimi i parlamentit u bë në ditën e dytë të luftimeve të ashpra ndërmjet forcave ruse dhe atyre gjeorgjiane në Osetinë Jugore.
XS
SM
MD
LG