Ndërlidhjet

Incidente me viktima në Kinë


Pesë persona u vranë në sulmet me bomba dhe armë zjarri në krahinën kineze Xinjiang, njoftuan mediat shtetërore.

Sipas tyre, vrasjet kanë ndodhur pasi policia ka reaguar ndaj sulmuesve që kishin në shënjestër ndërtesat qeveritare dhe veturat e policisë.

16 policë kinezë ishin vrarë në një sulm në këtë krahinë, në prag të Lojërave Olimpike. Krahina Xinjiang është vatër e shumë myslimanëve ujgurë, të cilët për dhjetëra vite kanë zhvilluar fushatë kundër sundimit kinez.

XS
SM
MD
LG