Ndërlidhjet

Gjeorgjia apelon tek ndërkombëtarët


Gjeorgjia ka kërkuar nga bashkësia ndërkombëtare të ndërhyjë pasi forcat ruse kanë hyrë thellë në territorin e Gjeorgjisë.

Apeli vjen në kohën kur trupat dhe artileria ruse ka hyrë në perëndim të Gjeorgjisë nga rajoni separatist i Abkazisë. trupat ruse kanë marrë kontrollin e një baze ushtarake gjeorgjiane.

Presidenti i Gjeorgjisë tha se forcat ruse e kanë ndarë vendin përgjysëm duke vënë nën kontroll autostradën kryesore lindje-perëndim.
XS
SM
MD
LG