Ndërlidhjet

SHBA-Libi: Marrëveshje për kompensim


Libia dhe Shtetet e Bashkuara kanë nënshkruar marrëveshjen për kompensim për të gjitha viktimat libiane dhe amerikane nga bombardimi i vitit 1980. Kjo i hap rrugën marrëdhënieve të plota diplomatike mes dy vendeve.

Viktimat amerikane përfshijnë ata që humbën jetën në rrëzimin e aeroplanit në Lokërbi në vitin 1988. Marrëveshja i jep imunitet qeverisë së Libisë nga hedhja në gjyq në të ardhmen për akuza që lidhen me terrorizmin.
XS
SM
MD
LG