Ndërlidhjet

Raportet SHBA-Rusi mund ta pësojnë për vite


Marrëdhëniet Rusi-Shtetet e Bashkuara mund ta pësojnë për vite të tëra nëse Moska nuk heq dorë nga politikat e saj agresive në Gjeorgji. Dekalarata e shefit të Pentagonit, Robert Gates u bë gjatë një konference shtypi në Uashington. Pentagoni do t'i rishohë raportet e veta me Rusinë, pas operacioneve ruse në Gjeorgji, tha Gates.

"Sjellja ruse gjatë javës së fundit ka pasoja të thella për marrëdhëniet e sigurisë mes dy vendeve tona dhe me NATO-n", tha Gates.
Ai shtoi se personeli ushtarak amerikan në Gjeorgji do përfshihet në misione humanitare dhe nuk ka nevojë që Shtetet e Bashkuara të përdorin forcën gjatë këtij konflikti. Shefi i Pentagonit nënvizoi se Uashingtoni nuk ka dëshirë për një luftë të re të ftohtë.
XS
SM
MD
LG