Ndërlidhjet

WHR: Rusia përdori bombat thërmuese


Organizata Human Rights Watch (WHR) tha se Rusia ka përdorur bombat thërmuese gjatë sulmeve në territorin e Gjeorgjisë.

Në komunikatën e kësaj organizate u tha se ky lloj i bombave është përdorur në sulmet ndaj qyteteve Ruiri dhe Gori.

Organizata tha se bombat thërmuese RBK-250 janë gjuajtur nga aeroplanët ushtarakë rusë dhe në sulme janë vrarë të paktën 11 civilë ndërsa shumë të tjerë jaë plagosur.
XS
SM
MD
LG