Ndërlidhjet

Trupat ruse ende në dy qytete gjeorgjiane


Trupat ruse ndodhen ende në dhe rreth dy qyteteve të Gjeorgjisë, megjithë armëpushimin e arritur të martën.

Mediat perëndimore raportuan se tankset ruse dhe mjetet tjera ushtrake ende po bllokojnë rrugët kryesore në qytetin Gori. Rusët kanë thënë se kontrollin mbi Gorin do t'ia kalojë policisë gjeorgjiane deri të shtunën.

Shefi i Këshillit Kombëtar të Sigurisë i Gjeorgjisë, Elexander Lomania tha se nuk ka trupa në qytetin Kutaisi, si qyeti i dytë për nga madhësia në Gjeorgji.

Por, zyrtarët thanë se trupat ruse mbesin ende në portin e Detit të Zi, Poti.

XS
SM
MD
LG