Ndërlidhjet

NATO: S'ka raporte normale me Rusinë


Ministrat e jashtëm të vendeve anëtare të NATO-s thanë se "nuk mund të vazhdojnë marrëdhëniet e zakonshme me Rusinë" derisa trupat ruse të tërhiqen nga Gjeorgjia.

Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s Jaap De Hoop Scheffer tha gjatë një konference për shtyp se Rusia aktualisht nuk po respketon armëpushimin e ndërmjetësuar nga Bashkimi Evropian dhe të pranuar nga presidenti Dimitri Medvedev.

26 vendet anëtare, përmes një deklarate të përbashkët thanë se po i vlerësonin seriozisht pasojat e veprimeve ruse në Gjeorgji.

Një tjetër vendim i Aleancës gjatë takimit të sotëm ishte krijimi i komisionit NATO-Gjeorgji për të forcuar raportet me Tbilisin.
XS
SM
MD
LG