Ndërlidhjet

Kabul: Sarkozy viziton trupat franceze


Presidenti francez Nicholas Sarkozy gjendet në Kabul për të takuar ushtarët francezë të mbijetuar të një sulmi taliban. Nga sulmi humbën jetën 10 ushtarë francezë dhe u plagosën 21 të tjerë.

Gjatë të njëjtit sulm llogariten se 30 talibanë janë vrarë e po aq janë plagosur.

Sarkozy në vizitën në Afganistan shoqërohet dhe nga ministrat e jashtëm dhe të mbrojtjes.
Të vrarët e fundit në mesin e trupave franceze e çojnë në 180 numrin e ushtarëve ndërkombëtarë të vrarë në Afganistan gjatë këtij viti.
XS
SM
MD
LG