Ndërlidhjet

Tokio dyshon në rikthimin e Luftës së Ftohtë


Japonia e dënuar njohjen ruse të rajoneve separatiste të Gjeorgjisë, por shprehu dyshime se kriza mund të çojë në një Luftë të Ftohtë të re.

Zëdhënësi i qeverisë, Nobutaka Machimura tha se bashkësia ndërkombëtare nuk do ta pranojë njohjen e Rusisë të Abkhazisë dhe Osetisë së Jugut.

Ai e përshkroi veprimin rus "për keqardhje", por tha se "nuk është realiste" të thuhet se çështja do të çojë në ringjalljen e Luftës së Ftohtë.
XS
SM
MD
LG