Ndërlidhjet

Kouchner: Po shqyrtohen sanksionet kundër Rusisë


Ministri i jashtëm francez, Bernard Kouchner, tha se Bashkimi Evropian po i shqyrton sanksionet "dhe shumë mjete të tjera" kundër Rusisë si përgjigjje ndaj invadimit rus në Gjeorgji dhe njohjes së rajoneve Osetia Jugore dhe Abkhazia.

- Ne po përpiqemi ta hartojmë një teks të fortë për të shprehur përkushtimin tonë për të mos e pranuar dhunën në Gjeorgji. Tash, po shqyrtohet mundësia e sanksioneve dhe shumë masa të tjera, tha Bernard Kouchner, ministër i jashtëm i Francës, e cila e kryeson presidencën e radhës së Bashkimit Evropian.

Ministri i jashtëm i Rusisë, Sergei Lavrov, ka shprehur habi lidhur me këtë kërcënim.
XS
SM
MD
LG