Ndërlidhjet

Transnistria separatiste njeh rajonet e Gjeorgjisë


Rajoni separatist i Moldavisë, Transnistria, sot i ka njohur rajonet separatiste të Gjeorgjisë, Abkhazinë dhe Osetinë e Jugut si shtetet të pavarura.

Qeveria e vetëshpallur e rajonit të Transnistrisë nuk është e njohur ndërkombëtarisht.

Ajo u shkëput nga Moldavia në fillim të viteve të 1990-ta, duke nxitur luftime, të cilat përfunduan me një paqe të brishtë pas ndërhyrjes së Rusisë.
XS
SM
MD
LG