Ndërlidhjet

Youshcenko: Do shpërndaj parlamentin


Presidenti i Ukrainës Viktor Youshchenko ka kërcënuar se do të shpëndajë parlamentin pas kolapsit që pësoi koalicioni pro-perëndimor.

Ai ka bërë thirrje për zgjedhje të reja.

Yushchenko po ashtu, ka thënë se në parlament po përgatitej një grusht-shtet.

Komentet vijnë një ditë pasi që në Kuvend u miratuan një lërë ligjesh që i dobësojnë pushtetin presidentit, të cilat u votuan nga opozita pro-ruse dhe blloku i kryeministres Yulia Timoshenko.

Partia e Yuschenko-s vendosi që të lë koalicionin që formon bllokun e Timoshenkos.
XS
SM
MD
LG