Ndërlidhjet

Steinmeier do të sfidojë kancelaren Merkel


Partia Socialdemokrate e Gjermanisë e ka zgjedhur minsitrin e Jashtëm, Frank-Walter Steinmeier që të jetë kundërkandidati i partisë së tij në sfidimin e kancelares Angela Merkel në zgjedhjet e vitit të ardhshëm.

Kryetari i partisë, Kurt Beck dha dorëheqje dhe u zëvendësua nga veterani Franz Muentefering.

Një anketë e zhvilluar javën e kaluar nga transmetuesi publik gjerman ARD, tregoi se Steinmeier është më i popullarizuari nga politikanët gjermanë.
XS
SM
MD
LG