Ndërlidhjet

HRW: Vdekjet e civilëve nxisin reagimin afgan


Human Rights Watch thotë se vdekjet aksidentale të civilëve në Afganistan të shkaktuara nga sulmet ajrore të koalicionit pothuajse janë trefishuar mes vitit 2006 dhe 2007.

Në raportin e ri të publikuar sot, grupi thotë se gabimet e forcave amerikane dhe të NATO-s kanë ulur përkrahjen e publikut për qeverinë afgane e forcat ndërkombëtare dhe po shërbejnë si mjet rekrutimi nga talebanët.

HRW akuzon po ashtu kryengritësit për shkaktimin e vdekjeve të civilëve duke përdorur njerëzit e rëndomtë si 'mburojë njerëzore'.

XS
SM
MD
LG