Ndërlidhjet

Bush paralajmëron tërheqjen e 8 mijë ushtarëve


Presidenti amerikan, George Bush, pritet që sot do t'i paraqes planet për tërheqjen e afro 8 mijë ushtarëve nga Iraku, deri në shkurt të vitit të ardhshëm dhe të dërgoj më tepër ushtarë amerikanë në Afganistan, ku dhuna është shtuar.

Pritet që gjatë fjalimit të tij, presidenti Bush do të njoftoj se nëse siguria në Irak vazhdon përmirësimin, atëherë reduktimet e mëtejshme të trupave do të jenë të mundshme në gjysmën e parë të vitit të ardhshëm, kur në Uashington do të jetë presidenti i ardhshëm amerikan.
XS
SM
MD
LG