Ndërlidhjet

Osetia Jugore do bashkimin me Rusinë


Lideri separatist i Osetisë Jugore është cituar të ketë thënë se rajoni separatist i Gjeorgjisë synon bashkimin me Rusinë.

Interfax citon Eduard Kokoity-n t'i ketë thënë një forumi në Sochi, se rajoni synon bashkimin me Osetinë Veriore, që gjendet në pjesën kufitare të Rusisë.

Osetia Jugore u bë vendluftim mes Rusisë dhe Gjeorgjisë në muajin e kaluar, pasi që Tbilisi u mundua të shtrijë kontrollin mbi rajonin.

Rusia së fundi ka njohur Osetinë Jugore dhe Abkhazinë si shtete te pavarura.

XS
SM
MD
LG