Ndërlidhjet

Kinë: 13 mijë fëmijë të hospitalizuar nga qumështi


Mediat shtetërore kineze njoftuan se skandali me qumështin pluhur ka arritur përmasa të reja, pasi numri i fëmijëve të hospitalizuar shkoi në afro 13 mijë, nga të cilat, 104 foshnje kanë simptome serioze.

Dy javë më parë, zyrtarët e Sanlu Group, kompanisë më të madhe prodhuese të qumështit pluhur, pranuan se fëmijëve u zhvillohen gurë në veshka dhe ndërlikime tjera pas konsumimit të qumështit pluhur të kontaminuar.
XS
SM
MD
LG