Ndërlidhjet

Yuschenko: OKB të respektojë parimet e saj


Presidenti i Ukrainës Viktor Yushchenko kërkoi nga vendet e OKB-së në Asamblenë e Përgjithshme, që të mbrojnë një nga parimet e kryesore- sovranitetin dhe integritetin territorial të vendeve anëtare.

"Ne shqetësohemi thellë për shmangiet nga principet e OKB-së- si përdorimi i forcës e ringjallja e retorikës së Luftës së Ftohtë.
Këto procese paraqesin kërcënim potencial për shtetësinë e Ukrainës, por edhe të vendeve tjera në rajon", ka thënë Yushchenko, duke iu referuar invazionit rus në Gjeorgji.
XS
SM
MD
LG