Ndërlidhjet

Astronautët kinezë u kthyen në Tokë


Tre astronautët kinezë thanë se ndihen mirë pas kthimit të tyre në Tokë.

Agjencia Xinhua citoi astronautët të kenë thënë se trupat e tyre "ndjehen mirë" pasi zbritën në stepat në pjesën veriore të Mongolisë, në fund të misionit 68-ditësh në hapësirë.

Fluturimi i tretë i suksesshëm i Kinës me ekuipazh në gjithësi, kulmoi të shtunën me shetitjen e astronautit Zhai Zhigang në sipërfaqen e Hënës.

Qëllimi i ardhshëm për programin kinez të Hapësirës do të jetë ndërtimi i një laboratori kozmik dhe pastaj stacionit të hapësirës.
XS
SM
MD
LG