Ndërlidhjet

Filloi takimi i liderëve të disa vendeve evropiane


Zyrtarët më të lartë të vendeve më të mëdha të Bashkimit Evropian e kanë filluar samitin e jashtëzakonshëm për të diskutuar për veprimet ndaj krizës globale ekonomike.

Presidenti francez, Nicolas Sarkozy, po e kryeson këtë takim, në të cilin po marrin pjesë edhe zyrtrarët e lartë nga Britania, Italia dhe Gjermania, pastaj shefi i Bankës Qendrore Evropiane dhe kryesuesi i vendeve të eurozonës.

Zyrtarët thonë se liderët po përpiqen që të arrijnë marrëveshje për lëvizje të përbashkëta për ta stabilitzuar sistemin financiar evropian.
XS
SM
MD
LG